Kategorie
Poradnik

Nauka pływania żabką to nie tylko praca w wodzie, ale również treningi i przygotowanie „na sucho”. Ćwiczenia wykonywane w domu, w bezpiecznej dla dziecka przestrzeni sprawdzą się szczególnie w początkowych etapach nauki pływania. Ułatwią pierwsze kroki w wodzie oraz rozwiną kluczowe umiejętności.
Dlatego przygotowaliśmy zestaw ćwiczeń i zabaw “na sucho”, które z powodzeniem możesz wykonywać z dzieckiem w domu.

Tor przeszkód – nauka pływania żabką poprzez świetną zabawę

Stwórz w domu tor przeszkód wykorzystując przedmioty codziennego użytku tak, by dziecko wykonywało różne ćwiczenia: przenoszenie piłki z jednego miejsca na drugie, skakanie na jednej nodze, balansowanie, czołganie.
Takie ćwiczenia możesz wykorzystać w nauce pływania w stylu klasycznym. Poprawiają koordynację, rozwijają zdolności motoryczne i równowagę. Uczestnicząc razem z dzieckiem w tej aktywności, Twoja pociecha otrzyma wsparcie i zachętę, co jest nieocenione w procesie nauki i rozwijania nowych umiejętności.

Balans i przenoszenie

W tym ćwiczeniu nauki pływania żabką dziecko może na przykład przenosić małą piłkę lub inny przedmiot na łyżce trzymanej w ustach lub rękach, starając się nie upuścić przedmiotu, przechodząc wyznaczoną trasę. Można utrudniać zadanie poprzez dodawanie zakrętów, zmianę podłoża (dywany, poduszki). Ta zabawa to doskonałe ćwiczenie nauki pływania w stylu klasycznym doskonale rozwija nie tylko koordynację ręka-oko, ale również koncentrację i umiejętność skupienia uwagi na zadaniu.

Wykorzystanie zabaw w domu, które wspomagają naukę pływania żabką, jest świetnym pomysłem, zwłaszcza w przypadku dzieci, dla których nauka poprzez zabawę jest najbardziej efektywna.

Nauka pływania żabką – propozycje zabaw w domu

Nauka przez zabawę przynosi niesamowite efekty. Dlatego mamy dla Ciebie kilka propozycji zabaw, które możesz wykorzystać, gdy Twoje dziecko jest w trakcie lub przygotowuje się do nauki pływania żabką.

Balansujący żabek

Cel: Rozwój równowagi i koordynacji.

Jak grać:Dzieci próbują utrzymać równowagę na jednej nodze, naśladując żabkę.
Można utrudnić zadanie, prosząc o zamknięcie oczu lub wykonanie dodatkowych zadań rękami (np. obracanie małego przedmiotu).
Dla starszych dzieci można wprowadzić element rywalizacji, sprawdzając, kto utrzyma równowagę najdłużej.

Żabie skoki przez przeszkody

Cel: Rozwój siły nóg, koordynacji oraz umiejętności skakania, które są przydatne przy nauce kopnięć żabką.

Jak grać:
Ułóż w domu tor przeszkód z bezpiecznych, miękkich przedmiotów, takich jak poduszki, zrolowane ręczniki czy zabawki
Dzieci mają za zadanie przeskakiwać przez przeszkody, naśladując skoki żabki – z głębokim przysiadem i dynamicznym odepchnięciem.
Możesz zwiększać trudność zadania, dodając więcej przeszkód lub zwiększając ich wysokość.
Dla dodatkowej zabawy, możesz zmierzyć długość skoków i zapisywać rekordy, aby motywować dzieci do poprawy.

Żabie puzzle

Cel: Rozwój zdolności motorycznych i zrozumienie sekwencji ruchów w pływaniu żabką.

Jak grać:
Przygotuj karty z obrazkami kolejnych faz ruchu w pływaniu żabką.
Rozłóż karty na podłodze w nieuporządkowanej kolejności.
Dziecko ma za zadanie ułożyć karty w prawidłowej sekwencji ruchów pływackich.
Po ułożeniu dziecko imituje ruchy przedstawione na obrazkach.

Dlaczego to działa:
Zabawa łączy aktywność fizyczną z myśleniem analitycznym, pomagając dzieciom lepiej zrozumieć i naśladować technikę pływania żabką. To interaktywny sposób na naukę pływania w stylu klasycznym przez zabawę.

Podczas nauki pływania w stylu klasycznym istotne jest, by skupić uwagę na na koordynacji, sile mięśniowe i wytrzymałości. Ćwiczenia wykonywane w domu mogą znacząco przyczynić się do rozwoju tych aspektów, ale nie tylko. Pomogą także pokonać ewentualny stres i podejść do nauki pływania żabką jak do emocjonującej przygody i świetnej zabawy.

Masz pytania o naukę pływania żabką? Zapraszamy do kontaktu!

Kalendarz

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031