Woda jest dla organizmu człowieka niezwykle ważna. Pełni wiele funkcji oraz, co ważne dla osób aktywnych fizycznie, wpływa na wydolność fizyczną.
Rola wody w organizmie:
- Rozprowadza wszystkie składniki organiczne i nieorganiczne po całym organizmie, do wszystkich komórek,
- Jest niezbędna do prawidłowego przeprowadzenia procesów przemiany materii,
- Usuwa z organizmu związki toksyczne,
- Uczestniczy w trawieniu,
- Reguluje temperaturę ciała,
- Wspomaga prawidłową pracę organów,
- Bierze udział w nawilżaniu ruchomych części ciała.
Zapotrzebowanie na wodę
O wpływie na wydolność fizyczną organizmu pisałam już wcześniej, ale ważne informacje zawsze warto przypomnieć.
Nie tylko w upalne dni bardzo ważne jest, aby pamiętać o uzupełnianiu płynów.Nawadniać należy się stopniowo, regularnie, a nie czekać na uczucie pragnienia. Odczuwanie pragnienia świadczy o utracie 5% masy ciała w wyniku utraty wody z organizmu! Jednocześnie ubytek wody bliski 20% masy ciała prowadzi do zgonu.
Osoby aktywne fizycznie powinny zwracać szczególną uwagę na ilość dostarczanych płynów. Utrata wody z organizmu odpowiadająca 5% masy ciała zmniejsza wydolność organizmu nawet o 30%.
W sklepach można znaleźć bardzo szeroki asortyment wód mineralnych i źródlanych. Zdarzyło wam się że staliście przed regałem nie mając pojęcia po którą z nich sięgnąć ostatecznie decydując się na tą która była pod ręką?
Czym się od siebie różnią? Na co zwracać uwagę? Co wpływa na smak wody? Gazowana czy niegazowana? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w dalszej części postu.
Na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności?
Na składniki mineralne. W wodach znajdują się kationy i aniony. To właśnie nimi, a w szczególności na ich ilością, należy się sugerować podczas zakupów.
W zależności od stopnia mineralizacji wody butelkowane dzieli się na:
- niskozmineralizowane – o sumie składników mineralnych poniżej 500 mg/l,
- średniozmineralizowane – o sumie składników mineralnych 500-1500 mg/l,
- wysokozmineralizowane – o sumie składników mineralnych powyżej 1500 mg/l, bogate w jony sodu, chloru, fluoru oraz wapnia i magnezu.
Wody niskozmineralizowane nadają się co codziennego użytku, można je podawać kobietom w ciąży oraz dzieciom, nawet tym małym i niemowlętom.
Wody średniozmineralizowane są korzystne dla dorosłych i młodzieży. Do użytku codziennego. Charakteryzują się odpowiednią ilością składników mineralnych. Polecane osobom ograniczającym spożycie sodu.
Wody wysokozmineralizowane polecane osobom ciężko pracującym fizycznie oraz sportowcom, szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym. Tego typu wód nie podaje się dzieciom oraz osobom ze schorzeniami nerek i nadciśnieniem. Zdrowe osoby mogą spożywać je w umiarkowanych ilościach, szczególnie w upalne dni, kiedy więcej się pocimy.
Najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie wody średniozmineralizowanej w ciągu całego dnia. Wodę wysokozmineralizowaną jedyne w trakcie(po 30 minutach od rozpoczęcia wysiłku) lub zaraz po treningu. Nie musi to być czysta woda, możecie nadać jej smaku dodająć kawałki owoców, wyciśnięty sok, miód, BCAA i stworzyć swój własny izotonik ? O idealnym składzie. W sklepowych izotonikach można znaleźć cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, maltodekstrynę, aspartam, acesulfam K, witaminy, barwniki oraz aromaty. Pijąc wodę dostarczacie do organizmu wiele minerałów, a w przypadku izotoniku jest to tylko sód i potas.
Oprócz sprawdzania ogólnej ilości minerałów należy patrzeć na wzajemny stosunek między minerałami lub poszczególne ich ilości.
- jonów wapnia powinno być co najmniej 4 razy więcej niż jonów magnezu
- sprawdzajcie ilość sodu i chlorków,
- niektóre wody są wzbogacane w niektóre minerały takie jak magnez, wapń żelazo lub jod
Wszystkie informacje znajdziecie na etykiecie. Na niektórych znajdziecie również sumę ogółem składników mineralnych.
Czym różni się woda źródlana od mineralnej?
Stabilnością zawartości składników mineralnych. Wody mineralne muszą mieć stabilny i jednakowy skład, który jest podany na etykiecie. W wodach źródlanych dopuszcza się wahania ilości składników mineralnych. Wybierając wodę mineralną macie pewność, że pijąc ją dostarczycie do organizmu konkretną ilość składników mineralnych. Sięgając po wodę źródlaną nie macie tej pewności. Może być w niej zarówno mniej jak i więcej składników mineralnych.
Ostatni dylemat: gazowana kontra niegazowana – co wybrać?
To zależy od Was samych ? Jeżeli jesteście zdrowi, nie macie problemów ze strony układu pokarmowego, woda gazowana nie wpłynie na wasz organizm w żaden sposób negatywnie. Podczas treningu jednak radziłabym zrezygnować z bąbelków. Wody gazowanej nie podaje się niemowlętom i małym dzieciom!