Kategorie
Poradnik

Bezpieczeństwo nad wodą

Wakacje letnie najczęściej wiążą się z wysokimi temperaturami. W poszukiwaniu ochłodzenia wybieramy się na morze, jezioro, a będąc skazanym na spędzanie wakacji w mieście, korzystamy z dobrodziejstwa, jakim są kryte lub odkryte baseny miejskie. Rzucamy się w wir zabawy i cieszymy się latem. W takich miejscach nie możemy jednak tracić zdrowego rozsądku i zapominać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

O czym należy pamiętać, korzystając z basenu?

Przede wszystkim koniecznie zapoznajmy się z regulaminem, obowiązującym na danym kąpielisku. Dodatkowo, na każdym basenie znajduje się ratownik, który czuwa nad naszym bezpieczeństwem. Nie powinniśmy lekceważyć jego poleceń. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z wodą, w której nie zachowując podstawowych środków ostrożności, możemy się utopić. Nie wchodźmy zatem do basenu po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Uważajmy również na opalanie. Jeżeli jesteśmy nad otwartym akwenem, wchodźmy do wody stopniowo, tak by nie doznać szoku termicznego z powodu zderzenia nagrzanego ciała z zimną taflą wody. Nie należy także pływać po obfitym posiłku. Najlepiej odczekać przynajmniej 2 godziny przed wejściem do wody. Warto również pamiętać o tym, że szaleństwo i dobra zabawa ma swoje granice. Skakanie do wody z pewnością należy do przyjemności, ale róbmy to umiejętnie. Nie skaczmy “na główkę”, jeżeli nie mamy pewności jak głęboki jest dany basen czy akwen wodny.

Niejednokrotnie słyszy się o bezmyślności ludzi, którzy upojeni alkoholem postanawiają skoczyć z dużej wysokości “na główkę”, a potem spędzają resztę życia na wózku inwalidzkim. Tymczasem zachowując jedynie kilka powyższych zasad, możemy uchronić się przed groźnym i niebezpiecznym wypadkiem.

Szczęśliwych i przede wszystkim BEZPIECZNYCH wakacji

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031