Kategorie
Poradnik

Lęk przed wodą może przybierać wielorakie formy i skupiać się na różnych aspektach. Dotyczy on jednak coraz większej liczby osób. Mimo, że zwykle nie utrudnia znacząco codziennego życia, to w wielu sytuacjach jest elementem dyskwalifikującymi problematycznym. Zatem, jak poradzić sobie z hydrofobią?

Oswajanie w kontaktach z bodźcem fobicznym!
Jedną z podstawowych metod jest oswojenie wody i wykorzystanie odpowiednich ćwiczeń, aby zmniejszyć strach lub pozbyć się go całkowicie. Szereg ćwiczeń, które warto wykonać należałoby jednak wykonywać w odpowiednich warunkach i po odpowiednim przygotowaniu. Bardzo wiele zależy od tego czy umiesz pływać. Jeżeli tak, lęk będzie można całkowicie wyeliminować. Jeżeli jednak nie umiesz pływać, musisz starać się oswoić go tak bardzo, jak tylko to możliwe.

Płytka woda!
Wykonywanie konkretnych ćwiczeń oswajających musi odbywać się w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim zadbaj o płytką wodę. Wszelkie ćwiczenia będzie można wykonać w wodzie sięgającej Ci klatki piersiowej. Dzięki temu będziesz mógł czuć się bezpiecznie w każdym momencie.

Widoczność i przejrzystość wody! Najlepiej jeżeli na miejsce ćwiczeń wybierzesz basen. Dzięki temu cały czas będziesz widzieć to, co znajduje się pod wodą. Pamiętaj o założeniu okularków pływackich. Dzięki temu woda nie dostanie Ci się do oczu, a Ty będziesz mógł cały czas kontrolować sytuację pod wodą.

Ćwicz z kimś!
Zabierz kolegę lub koleżankę ze sobą, aby czuć się pewnie i mieć pomoc przy wykonywaniu ćwiczeń. Zrelaksuj się i nie spiesz. Każde ćwiczenie czy zwykły kontakt z wodą muszą być powolne i spokojne. Dbaj o to, aby nie panikować i myśleć pozytywnie.
Takie przygotowania pozwolą Ci na skuteczne wykonywanie wszelkich ćwiczeń i na oswajanie się z wodą. Ważne jest, abyś był cierpliwym. Metoda małych kroków sprawdzi się tu doskonale i pomoże Ci na przełamywanie kolejnych barier. Dzięki temu po pewnym czasie oswoisz się w innej sytuacji i nabierzesz pewności siebie.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930