Jak mawiał pewien popularny artysta – mężczyzna powinien spełniać trzy podstawowe kryteria – posiadać prawo jazdy, mieć odpowiednie wykształcenie oraz posiadać umiejętność pływania. Ostatni warunek zdaje się być najprostszy do spełnienia, dlatego warto od niego zacząć jak najwcześniej. Jakie korzyści niesie ze sobą umiejętność pływania i jak skutecznie się owej czynności nauczyć?
Kluczowe oddychanie.
Swobodne oddychanie stanowi punkt wyjścia do osiągania dobrych rezultatów w pływaniu. Proces ten ma kolosalne znaczenie – zwłaszcza, gdy znajdujemy się pod wodą. Umiejętność swobodnego oddychania jest nie do przejścia szczególnie w przypadku samouków. Jej nabycie wymaga odpowiedniego podejścia profesjonalnego instruktora, który przedstawi technikę pozwalającą oddychać swobodnie. Jak twierdzą specjaliści właśnie na takich elementach polega nauka od podstaw, która przez wielu instruktorów oraz trenerów jest zaniedbywana, a jak doskonale wiemy – czym skorupka za młodu nasiąknie… I tak dalej.
Oddychanie, a styl.
Nie sposób się nie domyślić, iż technikę oddechu należy dobierać do danego stylu pływackiego. Każdy z nich wymaga innego podejścia i posiada indywidualną skalę trudności. Jednym ze stylów w którym oddychanie bywa wyjątkowo trudne jest popularny kraul. Dzieje się tak za sprawą charakterystycznej i skomplikowanej rotacji barków oraz głowy, która przysparza wielu problemów zwłaszcza osobom początkującym. Odpowiednia koordynacja poszczególnych partii ciała pozwoli płynnie przyswoić technikę swobodnego oddychania.
Nauka pływania rozpoczyna się od przyswojenia umiejętności swobodnego oddychania. Pod okiem odpowiedniego nauczyciela nie trzeba wylewać hektolitrów potu – wystarczy odrobina cierpliwości i samozaparcia.