Kategorie
Poradnik
Zdrowe dzieci uwielbiają aktywność fizyczną! Często jest tak, że wcale nie musisz do niej namawiać swojej pociechy – bycie w ciągłym ruchu należy do dziecięcej natury. Nie zatrzymuj dziecka, lecz zachęcaj! Dlaczego to ważne? Przeczytaj o zaletach aktywności fizycznej dziecka.

Aktywność fizyczna dziecka to jego prawidłowy rozwój 

Zaletą aktywności fizycznej dziecka jest wpływ na rozwój fizyczny całego organizmu. Ten spontaniczny, jak i zorganizowany (np. podczas zajęć nauki pływania) kształtuje mięśnie, stawy, stymuluje rozwój układu krążenia oraz oddechowego. Dziecko ma szansę na naukę koordynacji i kontroli swoich ruchów.

Aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednim żywieniem pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, co ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia dziecka – zapobiega chorobom cywilizacyjnym jak np. otyłość czy cukrzyca.

Aktywność fizyczna ma wpływ na zdrowie psychiczne dziecka

Naukowo udowodniono, że ruch ma bezpośredni wpływ na kondycję psychiczną – to niewątpliwa zaleta aktywności fizycznej dziecka. Podczas ruchu ludzki organizm wytwarza endorfiny – czyli hormony szczęścia, które powodują doskonały nastrój.

Ponadto ruch uspokaja, uwalnia nagromadzoną energię, wpływa na jakość snu, a także buduje także poczucie własnej wartości.

Wyniki w nauce a aktywność fizyczna dzieci

Czy wiesz, że jedną z zalet aktywności fizycznej dzieci jest jej wpływ na pracę mózgu? Badania naukowe potwierdziły, że dzieci które często się ruszają mają zwiększone te obszary mózgu, które odpowiadają za skupienie, zachowanie, podejmowanie decyzji oraz zapamiętywanie. Aktywne dzieci znacznie lepiej radzą sobie z testami i mają lepsze oceny.

Aktywność fizyczna dziecka a relacje z rówieśnikami

Jedną z niewątpliwych zalet aktywności fizycznej dziecka, często niedocenianą, jest budowanie relacji międzyludzkich. Wspólne gry, zabawy, zdrowa rywalizacja uczą jak radzić sobie z porażką, współpracy z grupą oraz realizacji celów indywidualnych i grupowych.

Aktywność fizyczna – masz to w naturze!

W artykule piszemy o zaletach aktywności fizycznej dzieci – jednak pamiętajmy, że temat tak naprawdę dotyczy nas wszystkich. Człowiek został skonstruowany przez naturę z myślą o ruchu, a rozwój cywilizacji niestety wpływa na to, że o ten ruch musimy wręcz walczyć.

Nie bez powodu aktywność fizyczna leży u podstaw aktualnej piramidy żywienia. 

Lato jest doskonałą okazją, żeby jak najczęściej korzystać z aktywności na zewnątrz, jednak chłodniejsze pory roku (czyli nie oszukujmy się – przez większość miesięcy) warto zatroszczyć się o regularność. Rozwiązaniem będą zorganizowane zajęcia z instruktorem, które nie tylko rozwijają zainteresowanie sportem, ale też zapewnią odpowiednią dawkę ruchu.

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031