Dziecko rozpoczyna naukę pływania w łonie matki, dlatego warto zabierać niemowlaki na basen. Także starsze dzieci powinny szybko polubić wodę i nauczyć się pływać. Ważne, aby rodzic wiedział, jak przygotować je na pierwsze zetknięcie z wodą oraz jakie wykonać ćwiczenia, aby dziecko się z nią oswoiło.
Pierwszy kontakt dziecka z wodą — w jakim wieku? Jak przygotować dziecko?
Pierwszy kontakt dziecka z wodą warto rozpocząć w 3 miesiącu życia niemowlaka. Dziecko trzyma sztywno główkę, ma odpowiednią wagę i odporność oraz odruch wstrzymywania oddechu pod wodą. Zanika on ok. 6-9 miesiąca życia dziecka. Starszy brzdąc będzie musiał nauczyć się oddychać pod wodą, co jest to możliwe w każdym wieku.
Przygotowania rozpoczynamy w domu. Powinniśmy wywoływać u dzieci pozytywne emocje związane z wodą. Ze starszymi pociechami warto odbyć rozmowę o tym, jak wyglądają zajęcia na basenie. Rodzice mogą też wykonywać z dziećmi ćwiczenia przygotowawcze do kontaktu z wodą.
Pierwszy kontakt dziecka z wodą — ćwiczenia oswajania się z wodą i wstęp do nauki pływania
Ćwiczenia ułatwiające pierwszy kontakt dziecka z wodą, wykonujemy podczas kąpieli. Mniejsze dzieci można polewać wodą i kłaść je plecami na wodzie, aby nauczyły się zachowywać odpowiednią pozycję.
Starsze pociechy należy zachęcić do chlapania się, polewania sobie głowy wodą, ćwiczenie utrzymywania się na wodzie oraz nauczyć je pracy rękami i nogami.
Najważniejsze, aby zadbać o komfort pociechy i odpowiednio przygotować ją do pierwszego kontaktu z wodą.