Kategorie
Poradnik

Jednym z kluczowych elementów podczas nauki pływania jest ćwiczenie prawidłowego oddechu. Wydaje się to proste i naturalne. Jednak wielu pływaków ma problem z opanowaniem odpowiedniej techniki oddychania w wodzie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo oddychać w wodzie i jakie ćwiczenia są w tym pomocne.

Prawidłowe oddychanie w wodzie — na czym polega?

Prawidłowe oddychanie w wodzie polega na nauczeniu się, jak odpowiednio wykonywać wdech i wydech pod wodą. Jest to trochę trudniejsze niż oddychanie na lądzie.

Pierwszy krok to wykonanie prawidłowego wdechu nad wodą. Podczas pływania wynurzamy głowę zaledwie na kilka sekund. Wtedy należy wykonać wdech ustami. Pozwala to wtłoczyć do organizmu więcej powietrza niż w przypadku wdechu nosem.

Powietrze, które wtłoczyliśmy do płuc nad wodą, musimy szybko wypuścić. Pozbywamy się wówczas nadmiaru dwutlenku węgla z naszego organizmu. Po zanurzeniu się pod wodę należy zrobić wydech nosem, aby stopniowo pozbyć się powietrza z ust.

Proste ćwiczenia na oddychanie w wodzie

Aby zniwelować ryzyko zachłyśnięcia i nauczyć się poprawnie oddychać podczas pływania, należy regularnie wykonywać proste ćwiczenia na oddychanie w wodzie. Najlepiej zacząć je, stojąc w basenie. Musimy wziąć wdech ustami i zanurzyć się w wodzie, a następnie wykonać wydech nosem. Czynność powtarzamy, aż będziemy ją wykonywać rytmicznie i naturalnie.

Najważniejsze, aby oddychać spokojnie, nie wykonywać zbyt szybkich wdechów i wydechów oraz regularnie ćwiczyć aż do osiągnięcia prawidłowego oddechu.

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031